واحد مشاوره

حضور یک مشاور آگاه و همراه با دانش‌آموز، به نحوی که با دانش‌آموز نزدیک‌ترین رابطه را داشته باشد تا بتواند مسائل برنامه ریزی درسی وی را حل کند از الزامات یک دبیرستان خوب به شمار می‌رود.

قطعاً با ما هم‌نظرید که یک معلم مثلاً معلم شیمی خوب تأثیری بر روی درس فیزیک دانش‌آموز ندارد اما یک مشاور خوب با یک برنامه منسجم مشاوره می‌تواند روی تمامی دروس دانش‌آموز تأثیرگذار باشد و با بالا بردن سطح دانش‌آموز در تمامی دروس وی را به لحاظ درسی به اصطلاح “بالا بکشد”.

واحد مشاوره دبیرستان جهان دانش دو رکن دارد. مسئول آموزش و مشاور.

سیاست های آموزشی در نحوه برنامه ریزی درسی و سایر امور کلان مشاوره‌ای به عهده مسئول آموزش مجموعه است. برای اطمینان از حسن عملکرد دانش‌آموز و نظارت بر اجرای مو به مو و دقیق موارد مطروحه از سوی مسئول آموزش، هر کلاس یک مشاور خواهد داشت که علاوه بر نظارت همراه و یاور دانش آموز در طول سال تحصیلی باشد. مشاورین کلیه امور درسی دانش آموز را تحت نظر گرفته و آن را در کوتاه‌ترین فرصت ممکن به اطلاع مسئول آموزش مجموعه می‌رسانند. موفقیت این سیستم آموزشی در طول زمان بارها بر ما و دانش‌آموزان مدرسه ثابت شده است.

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور داوطلبین متقاضی شرکت در کنکور سراسری در رشته ریاضی فیزیک می بایست ۲۷ جلد کتاب، در رشته تجربی ۲۹ جلد و در رشته انسانی ۲۸ جلد را در طول یک سال تحصیلی مطالعه و همه مطالب کتاب ها را در یک آزمون حدوداً ۴ ساعته در روز برگزاری کنکور پاسخ دهند.

این مطلب به این دلیل گفته شد که اهمیت برنامه ریزی صحیح درسی برای یک مطالعه درست و زمان بندی مشخص برای کسب موفقیت و افزایش حداکثر آمادگی معلوم شود. داوطلب می بایست در یک زمان مشخص، حجم بسیار زیادی از مطالب را مطالعه نموده، در ذهن خود دسته بندی و جمع بندی نموده و در یک زمان محدود و مشخص به همه مطالب پاسخ دهد.

لازمه این امر یک برنامه ریزی اصولی است که داوطلب بتواند در کنار آموزش، مطالعه مطالب و سنجش آنها، زمان خود را تنظیم و نقاط قوت و ضعف خود را مشخص کند.

دبیرستان جهان دانش به دلیل اهمیت موضوع فوق الذکر توجهی به خصوص به این مسئله دارد تا بتواند در کنار آموزش حضوری و کلاس های درسی خود، بین آزمون های هفتگی، دوره ای و منابع کمک آموزشی ارتباطی صحیح و منطقی ایجاد کرده تا با ایجاد شرایطی مناسب راه را برای کسب موفقیت داوطلب هموار کند.

واحد مشاوره دبیرستان جهان دانش با هدف های فوق الذکر طراحی و ایجاد گردید و پس از ساعت ها جلسات کارشناسی با حضور مشاورین روانشناس، کارشناسان واحد مشاوره و متخصصین امر مشاوره توانست چهار چوب حوزه فعالیت خود را مشخص و بر اساس آن اقدام به ارائه خدمات نماید.

مجموعه خدمات ارائه شده توسط واحد مشاوره به صورت کاملاً خلاصه و فهرست وار در ادامه آمده است. لازم به ذکر است کلیه اعداد، آمار و جداولی که در این دفترچه راهنما آورده شده است همگی از سوی واحد مشاوره ارائه گردیده اند.

از مهمترین ویژگی های  واحد مشاوره  به عناوین زیر می توان مشاوره کرد:

۱٫ارایه برنامه هفتگی به دانش آموزان و نظارت بر آن

۲٫آموزش نحوه مطالعه دروس عمومی و اختصاصی

۳٫ آموزش روش های صحیح مطالعه و تقویت تمرکز حواس

۴٫آموزش روش های خلاصه نویسی و جمع بندی مطالب درسی

۵٫آموزش تکنیک های تست زنی در آزمون ها

۶٫آموزش تکنیک های مدیریت زمان برحسب ارزش های هر درس

۷٫گوشزدکردن نقاط قوت و ضعف دانش  آموزان با آنالیز آزمون های دوره ای

۸٫آموزش راه های کنترل اضطراب و کاهش استرس به دانش آموزان

۹٫ ایجاد انگیزه و اعتماد به نفس و میل به پیشرفت در دانش آموزان

۱۰٫ مشخص کردن زمان مرور مطالب آموخته شده و زمانبندی دوره دروس

۱۱٫پیگیری امور مربوط به افت تحصیلی و پیشرفت درسی دانش آموزان

۱۲٫ ارتباط مستمر و پیگیر با  اولیاء دانش آموزان

۱۳٫تحلیل آزمون های هفتگی،ماهانه و خارجی

۱۴٫معرفی منابع مطالعاتی مورد نیاز کنکور سراسری

۱۵٫اطلاع رسانی دقیق و به موقع پیرامون آخرین اخبار و تغییرات کنکور

۱۶٫ انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و آزاد